championship-2019-results

Southern Golden Retriever Society Results

SGRS CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
3RD MARCH 2019
Judges: Dogs: Mrs P. Wilson (Pearlbarn) Bitches: Mrs P. Taylor (Pandreft)
Referee Mrs G Gargan (Siagar)
BEST IN SHOW Clarkson’s DRUMKILTY LISDOONVARNA JW
RESERVE BEST IN SHOW & BEST OPPOSITE SEX IN SHOW Pastusiak’s
PRINCE CHARMING QDORE OF LABGOLD
BEST PUPPY IN SHOW Golder’s SUMMERAMBA JEROBOAM
BEST VETERAN IN SHOW Hennessy’s SH CH RITZILYN DOCTOR PEPPER JW

Dog | Bitch | Main Winners | Special Award

Bitch Critique | Dog Critique | Special Award Classes

bis line up 2019

Dog Judging

DOG LINE UP


Dog CC – Pastusiak Mrs K Prince Charming Qdore Of Labgold
Dog RCC – Seamons P & J Messano Blue Suede Shoes JW
Best Puppy Dog – Golder Mrs S & Mr G Summeramba Jeroboam
Best Veteran Dog – Hennessy Mrs L Sh Ch Ritzilyn Doctor Pepper JW


Class 1 – Special Veteran Dog (1 Entered 0 Absent)
1st Rose Mr M & Mrs D Azteca April Quest


Class 2 – Veteran Dog (6 Entered 2 Absent)
1st Hennessy Mrs L Sh Ch Ritzilyn Doctor Pepper JW
2nd Linfield Mrs L C Tonara Rio Grande JW ShCM
3rd Taylor Mr J & Mrs B Rosinante Loverboy By Tannadice JW
Res Johnson Mrs H, Mr M & Miss L S Devonivy Diamond Cut By Niallgold


Class 3 – Minor Puppy Dog (6 Entered 2 Absent)
1st Golder Mrs S & Mr G Summeramba Jeroboam
2nd Skudder Mrs N Bellmoss St George
3rd Lade Mrs M Sandaula Banking On You At Hunterdean (AI)
Res Rainbird Mr K & Mrs R Nativegold Besame Mucho With Padama


Class 4 – Puppy Dog (6 Entered 1 Absent)
1st Golder Mrs S & Mr G Summeramba Jeroboam
2nd Morss Mrs H V G Xanthos Futterwacken
3rd Skudder Mrs N Bellmoss St George
Res Kinchella Mr P & Mrs T Honeymill Elder Warrior
VHC Bolton Mr R C & Mrs J Dantassie Golden Gun For Shiresmill


Class 5 – Junior Dog (9 Entered 2 Absent)
1st Vernon M P & & D J Graceleigh Popeye
2nd Catterall & Jackson Messrs B W & M T Golmas Guardsman JW
3rd Joy Mrs M Chaleur Understudy For Shardanell (AI) (Imp Aus)
Res Hennessy Mrs L Messano Goodwillhunting
VHC Jackson Mrs A Terra Di Siena Lorenzo At Swanavon


Class 6 – Yearling Dog (12 Entered 3 Absent)
1st Pastusiak Mrs K Prince Charming Qdore Of Labgold
2nd Wild Mrs J Quakerhall Sea Master By Bluewaters JW
3rd Maynard Mr R C & Mrs L J E Chinnordale Cue Card JW
Res Gray & Hales Mrs B S & Miss W B Sunnyoaks Morning Glory At Grayales
VHC O’Gorman P & S  Berrymeade Grand Central JW


Class 7 – Maiden Dog (7 Entered 1 Withdrawn)
1st Joy Mrs M Chaleur Understudy For Shardanell (AI) (Imp Aus)
2nd Golder Mrs S & Mr G Summeramba Jeroboam
3rd Morss Mrs H V G Xanthos Futterwacken
Res Williams Miss K Catcombe Christingle Of Busheyhall
VHC Bolton Mr R C & Mrs J Dantassie Golden Gun For Shiresmill


Class 8 – Novice Dog (8 Entered 2 Absent)
1st Joy Mrs M Chaleur Understudy For Shardanell (AI) (Imp Aus)
2nd Golder Mrs S & Mr G Summeramba Jeroboam
3rd Morss Mrs H V G Xanthos Futterwacken
Res Morse Mr M Lillevangs First In Line
VHC Bolton Mr R C & Mrs J Dantassie Golden Gun For Shiresmill


Class 9 – Undergraduate Dog (10 Entered 2 Absent)
1st Vernon M P & & D J Graceleigh Popeye
2nd Morss Mrs H V G Xanthos Futterwacken
3rd Maker Mr & Mrs T P Wynrita Secret Agent At Dreamland
Res Gray & Hales Mrs B S & Miss W B Sunnyoaks Morning Glory At Grayales
VHC Bolton Mr R C & Mrs J Dantassie Golden Gun For Shiresmill

Class 10 – Graduate Dog (7 Entered 2 Absent)
1st Stallard Mr & Mrs A F Maplerose All Tuckered Out
2nd Rose & Neil Mrs D & Ms M Gildas Amori Infiniti (Imp Swe)
3rd Maker Mr & Mrs T P Wynrita Secret Agent At Dreamland
Res Randall Mr N J & Mrs J A Kelverquest Portland Bill JW
VHC Taylor Mr J &Mrs B Amilone Jabberwocky By Tannadice


Class 11 – Post Graduate Dog (8 Entered 0 Absent)
1st Seamons P & J Messano Blue Suede Shoes JW
2nd Smith & Hill Mrs R & Mrs C Serendipity Dog Principe James Con Rosgar JW (Imp ESP)
3rd Todd Mrs P Toddrosa Sprinter Sacre
Res Angell Ms B Millanza Toy Story JW
VHC Rainbird Mr K & Mrs R Nativegold Somos Novios


Class 12 – Minor Limit (5 Entered 0 Absent)
1st Loach & Zubair Miss S & Mrs S Thornywait Rossini JW
2nd Bolton Mr R C & Mrs J Stanroph Superstravegante At Shiresmill JW (Imp Esp)
3rd Swatton Mrs A B & Mr G M Suntide Exceedingley Good JW
Res Cook Mrs W Calarose Over The Moon JW
VHC Rose Mr M & Mrs D Ruler Of The World Over Azteca


Class 13 – Limit Dog (7 Entered 0 Absent)
1st Hughes Mrs N Aymsbury Albertino
2nd Barber Miss N Stvincent Golden Gun From Swansreach
3rd Jackson-Haines Mrs J Anguskye Run To You By Leighsham JW
Res Wedge Mrs L Riverscharm Mr McGregor JW
VHC Jackson Mrs A Mavistan Nearco At Swanavon

 


Class 14 – Open Dog (7 Entered 0 Absent)
1st Wild Mrs J Sh Ch Fenwood Ell Masterpiece At Bluewaters JW
2nd Simonkova Miss K & Mrs M Iker Du Bois De La Rayere
3rd Trinder Mr A Sh Ch Thornywait San Valentino JW
Res Jarveoja Ms J Meiepere Oh How Happy
VHC Krucyk Mr & Mrs J M Maplerose Royal Commarnder ShCM


Class 15 – Special Working Open (3 Entered 0 Absent)
1st Simonkova Miss K & Mrs M Iker Du Bois De La Rayere
2nd Baker-Phipps & Baker Mrs S & Mr I Tenfield Night Of Thunder For Maddouse
3rd Jarveoja Ms J Meiepere Oh How Happy


Class 16 – Special Open Dog (3 Entered 1 Absent)
1st Williams Miss K Catcombe Country Tzar Of Busheyhall ShCM
2nd Maynard Mr R C & Mrs L J E Ch Napoleon Uber Den Wolken To Chinnodale (Imp Deu)


Class 17 – KC Good Citizen Dog (4 Entered 0 Absent)
1st Todd Mrs P Toddrosa Sprinter Sacre
2nd Rose Mr M & Mrs D Ruler Of The World Over Azteca
3rd Withey Mrs H P Tenfield Rambling Red River
Res Black Mr & Mrs I M Gunhills Puss In Boots Del Avrain

 Bitch Judging 

Bitch CC Clarkson Mrs F M Drumkilty Lisdoonvarna JW
Res Bitch CC  Leonard Mrs P Sh Ch Wynrita Hot Gossip JW
Best Puppy Bitch Turner Ms R Moonshine De Ria Vela Over Amilone
Best Veteran Bitch Furbank Mrs L Ch Kayzaelle Krystal Maze JW

Class 18 Special Veteran Bitch No Entries

 Class 19 Veteran Bitch (8 Entered 3 Absent)
1st Furbank Mrs L Ch Kayzaelle Krystal Maze JW
2nd Tuck Mrs P Tamsbrook Timotae
3rd Watchorn Mr & Mrs D A Sh Ch Straland Swan Lake
Res Hudson Miss D J Aymsbury Akaysha
VHC Henderson Mrs A M Burpham Moonlight Romance At Sunfern


Class 20 Minor Puppy Bitch (10 Entered 2 Absent)
1st Clarke Mrs S Lanssonne Name Of The Game
2nd Falconer Mrs A E Rossglide My Fair Lady Of Siatham
3rd Hill Miss P & Mrs S Sandaula Kiss From A Rose (AI)
Res Muncey Mrs J E Kennelridge Jena
VHC Trafford Mrs E Wynrita Misti Daze


Class 21 Puppy Bitch (15 Entered 2 Absent 1 withdrawn)
1st Turner Ms R Moonshine De Ria Vela Over Amilone
2nd O’Gorman P & S Thornywait Top Notch For Berrymeade
3rd Trinder & Zubair A & S Thornywait Absolutely Fab
Res Cook Mrs W Calarose Precious Gem
VHC Birch Mr T F & Mrs D Malabex Persephone


Class 22 Junior Bitch (13 Entered 1 Absent)
1st Porter Mrs M & Miss S Shearstone Muck Fe
2nd Russell Ms S Rosinante Mirabelle
3rd Price Mrs A Palton Up Up & Away
Res Clarkson Mrs F M Glitters Rainbow Over Drumkilty (Imp Bel)
VHC List Ms L Haydengold Rumour Has It


Class 23 Yearling Bitch (14 Entered 3 Absent)
1st Clarkson Mrs F M Drumkilty Lisdoonvarna JW
2nd Crooks & Jenkinson Mesdames Quakerhall Pandoras Bounty
3rd Hocking Mr P A & Mrs S J Kaspurgold Rizzini
Res Smyth Mrs A Kadaka Kissagram JW
VHC O’Gorman P & S Terra Di Siena Are You With Me Berrymeade (Imp Esp) JW


Class 24 Maiden Bitch (13 Entered 2 Absent 3 Withdrawn)
1st Turner Ms R Moonshine De Ria Vela Over Amilone
2nd Porter Mrs M & Miss S Shearstone Muck Fe
3rd Price Mrs A Palton Up Up & Away
Res Hill Miss P & Mrs S Sandaula Kiss From A Rose (AI)
VHC Jolly Mr G R & Mrs G M Leititia Anzhelika


Class 25 Novice Bitch (19 Entered 2 Absent 5 Withdrawn)
1st Turner Ms R Moonshine De Ria Vela Over Amilone
2nd Porter Mrs M & Miss S Shearstone Muck Fe
3rd Russell Ms S Rosinante Mirabelle
Res Price Mrs A Palton Up Up & Away
VHC Hill Miss P & Mrs S Sandaula Kiss From A Rose (AI)


Class 26 Undergraduate Bitch (9 Entered 1 Absent 1 Withdrawn)
1st Porter Mrs M & Miss S Shearstone Muck Fe
2nd Russell Ms S Rosinante Mirabelle
3rd Hewitson Mrs G Seruilia Splash Of Class
Res Russell Ms S Rosinante Crystal Clear
VHC Hanrahan Mrs H Helsora Heart Of Gold


Class 27 Graduate Bitch (7 Entered 1 Absent 1 Withdrawn)
1st Cole Mrs L P Rooksbury Phantasia JW
2nd Jackson-Haines Leighsham In The Summer Time
3rd Hewitson Mrs G Seruilia Splash Of Class
Res Clunie Miss K Warrentor Caipirinha JW
VHC Page Mrs P A Bramdale Tickled Pink


Class 28 Post Graduate Bitch (15 Entered 1 Absent)
1st Gayler Mrs P Carolake Remember Me JW
2nd Simonkova Miss K & Mrs M Madame Bovary Du Bois De La Rayere
3rd Henderson Mrs A M Sunfern Cool Calico
Res Wheeldon & Hurry Mr M, Mrs I & Ms K Catnnels Creme De La Creme JW
VHC Harvey & Anderson Messrs D, J & P Alibren Hot Spice For Ashiqua JW

NO PHOTO
Class 29 Minor Limit Bitch (8 Entered 3 Absent)
1st Tracey Mrs S Denicol Chinese Whispers
2nd Falconer Mrs A E Siatham Kall Me Madam
3rd Russell Ms S Rosinante Take A Chance On Me JW
Res Clunie Miss K Warrantor Maplemoon
VHC Lewis Mrs S & Miss M Lovehayne Bijou Among Fairwinds JW


Class 30 Limit Bitch (12 Entered 2 Absent)
1st Simms Mrs P A Poppygold Fire Opal With St Vincent
2nd Seamons Mr P & Mrs J Messano Double Or Quits JW
3rd Porter MRs M & Miss S Shearstone Grace & Favour
Res Catteral & Jackson Messrs B W & M T Golmas Gilotty
VHC Johnson Mr R H & Mrs C P Choriand Count Me In


Class 31 Open Bitch (9 Entered 2 Absent)
1st Leonard Mrs P Sh Ch Wynrita Hot Gossip JW
2nd Cole Mrs L P Sh Ch RooksburyFuzzy Felts JW
3rd Smyth Mrs A Sh Ch Kadaka Kupcake JW ShCM
Res Briscoe Mrs A 1st Class Superstar
VHC Clarke Mr M & Mrs J Bramblebriar Rainbow Rose For Sunnyoak


Class 32 Special Working Bitch (1 Entered 0 Absent)
1st Simonkova Mrs K & Miss M Madame Bovary Du Bois De La Rayere


Class 33 Special Open Bitch ( 4 Entered 1 Absent)
1st Clarkson Mrs F M Ch Drumkilty Hibernia JW
2nd Furbank Mrs L Kayzaelle Keep Dreaming JW
3rd Morss Mrs H V G Desiderio Paso Doble


Class 33 KC Good Citizen Bitch (6 Entered 0 Absent 1 Withdrawn)
1st Hocking Mr PA & Mrs SJ Kaspergold Rizzini
2nd Hudson Mrs D J Aymsbury Ashishia
3rd Todd Mrs P Toddrosa Annie Power
Res Marshall & Rickards Mr T & Mrs D Richana Harvest Gold For Tamsbrook JW
VHC Rush Mrs J Tiltham Isla Anna Maria

 Overall Winners

BEST IN SHOW
Clarkson’s DRUMKILTY LISDOONVARNA JW

BEST OPPOSITE SEX IN SHOW
Pastusiak’s PRINCE CHARMING QDORE OF LABGOLD

BEST PUPPY IN SHOW
Golder’s  SUMMERAMBA JEROBOAM

BEST OPPOSITE SEX PUPPY
Turner’s:     MOONSHINE DE RIA VELA OVER AMILONE

BEST VETERAN IN SHOW
Hennessy’s SH CH RITZILYN DOCTOR PEPPER JW

BEST OPPOSITE SEX VETERAN
Furbank’s     CH. KAYZAELLE KRYSTAL MAZE JW 

SPECIAL AWARDS 
JUDGE: MISS M. SAARNIIT (MEIEPERE)


Special Award Puppy Dog or Bitch: ( 10 Entered  1 Absent)
1st       Hill’s               SANDAULA THIS WILL DO (AI)
2nd       O’Gormans’  THORNYWAIT TOP NOTCH FOR BERRYMEADE
3rd       Golder’s         SUMMERAMBA JEROBOAM
Res     Morss’            XANTHOS FUTTERWACKEN
VH      Porter’s          SHEARSTONE MUCK FE


Special Award Open Dog or Bitch:  (13 Entered  2 Absent  7 Withdrawn)

1st       Pastusiak’s   PRINCE CHARMING QDORE OF LABGOLD
2nd      Hill’s               TAMNIARN FORGET ME NOT SANDUALA JW ShCM
3rd       Sparrow’s      HONEYMILL SAFFRON ANGEL
Res     Jones’             PURBARN XTREME MIZZLE OVER ROSKERRY